Sú okuliare vašou každodennou pomôckou? Ak bez nich nevychádzate z domu alebo vám pomáhajú pri čítaní či pozeraní do monitora, zbystrite vašu pozornosť. Prinášame vám 9 užitočných rád pre nositeľov dioptrických okuliarov.

 1. Zákazkový list, ktorý dostanete pri kúpe okuliarov a okuliarových rámov si starostlivo uschovajte. Strčte ho ku záručným listom, založte ku zmluvám. Ak dôjde k strate alebo rozbití vašich okuliarov, podľa údajov v zákazkovom liste vám zhotovíme nové okuliare.
 2. Dámy, nenoste dioptrické okuliare vo vlasoch ako čelenku. Ak už sa tohto zlozvyku neviete zbaviť a vaše rámy vám po čas zdeformujú, na predajni vám ich upravíme. Aby vám okuliare nepadali alebo vás netlačili.
 3. STOP jednorazovým okuliarom. V potravinách, v rozličnom tovare alebo drogérii si okuliare nekupujte. Vašim očiam skôr uškodia ako pomôžu. Nechajte si poradiť u profesionálneho optika v 19 predajniach Optika MANIA.
 4. Okuliare nasádzajte a skladajte oboma rukami súčasne. Prečo? Pri opakovanej záťaži jednej strany môže dôjsť k mechanickému poškodeniu. A na takéto poškodenie sa reklamácie, bohužiaľ, nevzťahujú.
 5. Prednú strana okuliarových šošoviek nepokladajte na tvrdý povrch. Okuliarové puzdrá slúžia na ich uloženie. Na predajniach po celom Slovensku si môžete vybrať z viacerých dizajnov.
 6. Najvhodnejšie na čistenie okuliarových šošoviek sú handrička z mikrovlákna a čistiaci sprej.
  Papierové vreckovky ani lem odevov nie je ten najsprávnejší (i keď najpoužívanejší) spôsob údržby vašich okuliarov. Ak máte okuliarové sklá veľmi znečistené, opláchnite ich vlažnou vodou s kvapkou jari alebo mydla. Zbavíte ich tak väčších nečistôt.
 7. Neberte si okuliare do sauny, neseďte s nasadenými okuliarmi pri otvorenom ohni. Teplota vyššia ako 50°C vašim okuliarom môže uškodiť. Aj rozpálená palubná doska auta nie je vhodný odkladací priestor pre vaše okuliare.
 8. Povrchovú úpravu rámov, ale i okuliarových šošoviek vedia narušiť a trvale poškodiť chemické zložky kozmetických prípravkov (lak na vlasy, farba na vlasy, parfém …). Aj na letnej dovolenke si pred vstupom do mora okuliare zložte. Morská soľ má rovnaké účinky.
 9. Neskúšajte poškodenia a vady na vašich okuliaroch lepiť sekundovým lepidlom, nespájkujte cínom ani neskúšajte iné kutilské metódy. Pokiaľ sa vaše okuliare mechanicky poškodia, poraďte sa o ich oprave s vaším optikom.

Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa vašich okuliarových rámov a šošoviek, pokojne nás kontaktuje na ktorejkoľvek pobočke na Slovensku.

Prečítajte si viac

Novinky a akcie, ktoré vašim očiam nemôžu ujsť.