Odborníčka z očnej optiky vysvetľuje:

Odborníčka z očnej optiky vysvetľuje:

Aký vplyv má výber kvalitných alebo nekvalitných slnečných okuliarov na náš zrak?

Ochrana očí, alebo azda módny doplnok? Jedno s druhým sa vylučovať vôbec nemusí. Refrakčná špecialistka Mgr. Lívia Šidlová, DiS však upozorňuje, že oči by sme si nemali chrániť iba počas slnečných letných dní, ale celoročne, pretože všadeprítomné UV žiarenie ohrozuje zdravie očí aj v zime. Ako si vybrať tie správne slnečné okuliare?
Keď oko vystavíme svetlu, zrenica sa zúži. Ak oko zatemníme, zrenica sa roztiahne. Je to prirodzené správanie očného orgánu. Ak si nasadíme nekvalitné slnečné okuliare, tmavé sklá nám poskytnú zdanlivú ochranu a tieň, dôsledkom čoho sa zrenica roztiahne a oko v tomto stave dostane plnú dávku žiarenia zo slnka. Je to ešte horšie, ako keby sme nemali žiadne slnečné okuliare.
Necertifikované slnečné okuliare, ktorých šošovky neposkytujú dostatočnú ochranu proti UV žiareniu, môžu predstavovať nebezpečnú hrozbu pre náš zrak. „Je známe, že UV žiarenie poškodzuje biologické tkanivá a jeho nežiadúce účinky sa prejavujú napríklad spálením pokožky. Čo sa týka očí, riziko UV žiarenia a modrého svetla spočíva v tom, že len jeho časť je pohltená rohovkou, zvyšok dopadá až priamo na sietnicu. Pokiaľ oči nie sú chránené, koledujeme si o zvýšené riziko vzniku katarakty, degenerácie makuly či pterýgia,“ varuje odborníčka L. Šidlová z Očnej Optiky MANIA.
Preto radí, aby sme si okuliare s nedostatočnou kvalitou ochrany zraku radšej ani len nenasádzali. „Kvalitné slnečné okuliare musia obsahovať predovšetkým kvalitný UV filter. Možným vylepšením je polarizácia, ktorá eliminuje nepríjemné odlesky od hladkých plôch, akými sú napríklad mokrá vozovka, vodná plocha, sklené priečelie budovy,“ tvrdí špecialistka L. Šidlová.

Tip: Chcete zistiť či vás dostatočne chránia vaše okuliare? Zbehnite do Očnej Optiky MANIA a nechajte si na počkanie premerať UV filter vo vašich slnečných okuliaroch. Veľmi rýchlo tak viete zistiť, či okuliare, ktoré nosíte sú iba módnym doplnkom, alebo vaše oči aj naozaj spoľahlivo chránia.