10 spôsobov, ako ubližujeme svojmu zraku

10 spôsobov, ako ubližujeme svojmu zraku

Zrak si môžeme poškodiť aj naším životným štýlom a vecami, na ktoré by sme ani nepomysleli. Naša refrakčná špecialistka Mgr. Lívia Šidlová, DiS z Očnej Optiky MANIA vám poradí, na čo si dávať pozor v každodenných situáciách a predísť tak poškodeniu zraku.

1. Príliš veľa modrého svetla
Vystavujeme sa mu neustále a sotva si uvedomujeme jeho vplyv na naše zdravie. Pod pojmom modré svetlo si môžeme predstaviť všetko umelé osvetlenie okolo nás, ako žiarovky, umelé osvetlenie v miestnosti, televízor, notebook a tiež smartfóny, ktoré často držíme v rukách a to aj pred spaním. Niet sa čo čudovať, že po takejto dávke modrého svetla pred nočným odpočinkom potom nevieme zaspať alebo máme plytký spánok. Nechránené oči sú náchylnejšie na vznik katarakty, degenerácie makuly či pterýgia.
Práca za počítačom a časté striedanie pozerania na blízke a stredné vzdialenosti sú ďalšie aspekty, ktoré vplývajú na znižovanie kvality zdravia našich očí.
TIP: Skúste sa pri práci za počítačom riadiť pravidlom 20-20-20, čiže každých 20 minút sa sústredene zapozerať na 20 sekúnd na vzdialený bod 20 stôp (cca 6m). Zakúpiť si môžete aj okuliare, ktoré pohlcujú modré svetlo. V prípade, že nosíte dioptrické okuliare, k dispozícii sú dioptrické šošovky, no dajú sa zakúpiť aj šošovky proti modrému svetlu bez dioptrií.

2. Nesprávne držanie mobilného zariadenia
Ďalším problémom, ktorý negatívne vplýva na oči a pozorujeme ho najmä u detí, je nesprávna vzdialenosť obrazovky od očí pri držaní mobilného zariadenia. Toto je vec, ktorú treba podchytiť už v detstve. Deti často držia mobil príliš blízko pred očami, čo spôsobuje nadmerný tlak na zadnú plochu oka, pretože oko je nútené viac akomodovať. Tento jav potom spôsobuje nárast myopie, krátkozrakosť.
TIP: Nechávajte deti tráviť čo najviac času na prirodzenom svetle, už dve hodiny denne dokážu spraviť zázraky. Keď čas trávia deti hrou, učte ich telefón v ruke držať tak, aby ruka s ramenom boli v tvare písmena L a nie V, v ktorom ho majú príliš blízko.

3. Málo pobytu na dennom svetle
Ak už sme vystavení nadmernému množstvu škodlivých podnetov pre naše oči, je naozaj dôležité si uvedomovať a obmedzovať vplyvy napríklad spomínaného modrého svetla. Často sa stretávame s problémom suchého oka, ktorý vzniká, keď upierame pohľad príliš dlho na jedno miesto a nežmurkáme.
Digitálny zrakový stres môže pociťovať naozaj každý. Podľa štatistík trávime za obrazovkami približne 7 hodín denne. Líši sa to samozrejme od krajiny a veku ľudí. Stále veľa ľudí pracuje manuálne, no tínedžeri a ľudia pracujúci v kanceláriách strávia bežne 10 až 13 hodín v umelom osvetlení.

TIP: Maximalizujte svoj pobyt na prirodzenom dennom svetle, minimálne aspoň hodinu denne. Pobyt vonku a pohľad do vzdialenosti znižuje digitálny zrakový stres a s ním aj riziko suchého oka.

4. Nekvalitné slnečné okuliare
Keď oko vystavíme svetlu, zrenica sa zúži. Naopak, ak oko zatemníme, zrenica sa roztiahne. Ak si nasadíme nekvalitné slnečné okuliare, ktoré zabránia vstupu svetla do oka a zrenica sa prirodzene roztiahne, dostane plnú dávku žiarenia zo slnka.
Nekvalitné slnečné okuliare, ktoré nie sú certifikované a a ktoré neposkytujú šošovkám dostatočnú ochranu proti UV žiareniu, môžu byť hrozbou pre náš zrak. Okuliare s nedostatočnou kvalitou ochrany zraku si radšej nenasádzajte.

TIP: Chránia vás vaše okuliare dostatočne? Zbehnite do očnej optiky MANIA a nechajte si premerať UV filter.

Kvalitné slnečné okuliare musia obsahovať predovšetkým kvalitný UV filter. Možným vylepšením je polarizácia, ktorá eliminuje nepríjemné odlesky od hladkých plôch, akými sú napríklad mokrá vozovka, vodná plocha, sklené priečelie budovy.

5. Odkladanie preventívnej prehliadky
Preventívne prehliadky by sme mali absolvovať pravidelne nielen u obvodného lekára a gynekológa, ale aj u oftalmológa. U dospelých sa odporúča navštíviť očné raz za dva roky. Na premeranie zrakovej ostrosti stačí zájsť do očnej optiky k optometristovi, v prípade zhoršenia kvality videnia ideálne raz ročne.
„Veľakrát sa stane, že zákazník má pocit, že vidí dobre. Po premeraní zraku zisťujeme, že bol na jeho momentálny zrakový stav natoľko zvyknutý, že to nevnímal ako problém a bral svoju ostrosť zraku za dostačujúcu,“ vysvetľuje špecialistka L. Šidlová.
„Je si treba uvedomiť, že nenosenie potrebnej korekčnej pomôcky alebo nosenie slabých dioptrií môže byť veľmi nebezpečné v doprave. Dobrá zraková ostrosť zlepšuje odhad vzdialenosti a skracuje reakčnú dobu, čím chránime nielen seba ale ostatných účastníkov cestnej premávky. Často sa nám stane, že pri vyšetrení dokážeme odhaliť závažné ochorenie a zákazníka hneď odporučíme na vyšetrenie u oftalmológa,” dodáva.

6. Samourčovanie dioptrií
Pojem „krátke ruky“ pozná každý jeden z nás. Zhruba od 40. veku začíname mať problémy napríklad s čítaním malého textu, kedy si ho potrebujeme oddialiť. Je to prirodzené starnutie oka. V čom však spočíva problém je, keď si sami začneme určovať silu dioptrií a dioptrické okuliare nakupujeme napríklad pri voľne stojacich stojanoch. Ľudia majú tendenciu si pridať a zbytočne si tak kazia zrak. Nehovoriac o nekvalite použitých materiálov. Šošovky nie sú vyrábané z certifikovaných optických plastov, ale lacných plastových odliatkov, ktoré pri dlhšom nosení môžu spôsobovať bolesť hlavy či pálenie očí.
TIP: Vo vybraných očných optikách vám zmerajú zrak zadarmo a nastavia tak najpresnejšie dioptrie.

7. Trenie očí
Trenie očí je zlozvyk, ktorý si mnohí z nás ani neuvedomujú. Oči si trieme pri nadmernej únave alebo jednoducho ráno, keď sa prebudíme. Na oko vyvíjame trením nadmerný tlak, ktorý môže spôsobiť keratokonus, teda kužeľovité vyklenutie šošovky. Navyše, ruky sú najväčším semeniskom baktérií a práve trením si do oka môžeme ľahko zaviesť infekcie. Navodiť si tak môžeme zápal očných spojiviek, nehovoriac o chrípkových ochoreniach.

8. Kozmetika po záruke
Dámy by si mali obzvlášť strážiť dobu používania líčidiel a to najmä maskary. Exspirácia na nej nie je uvedená len kvôli opätovnému nákupu produktu. Ak používate dekoratívnu kozmetiku po záruke určenú na očné okolie, môžete si privodiť niekoľko problémov akými sú napríklad alergické reakcie, rôzne kožné ochorenia či infekcie, ktorých liečba trvá dlhší čas, nehovoriac o estetickej stránke očí. Maskara patrí medzi najrizikovejšie, nakoľko ju veľa žien z kozmetickej taštičky vyhadzuje až po úplnom spotrebovaní.

9. Podceňovanie príznakov ochorenia
Možno sa vám už stalo, že ste pociťovali nevysvetliteľnú bolesť hlavy, tlak na spánkoch či pri koreni nosa, začervenané oči a pocit pálenia či piesku v očiach, únavu, zhoršené videnie alebo migrénu a s ňou spojenú nevoľnosť. Ani si nemusíme uvedomiť, že dôvodom môžu byť slabé dioptrie alebo iný optický problém. V každom prípade treba vyhľadať očného špecialistu, aby zistil, z čoho problémy vychádzajú.

10. Voľba odborníka
Oftalmológ, optometrista či optik. Každý z nich sa venuje zraku, avšak trochu inak. Oftalmológ, teda očný lekár, sa venuje preventívnym prehliadkam, liečbe očí, operáciám či úrazom očí. Optomerista, refrakčný špecialista, vám dôkladne zmeria zrak a predpíše vám správne dioptrie. 
„Nechcem tým tvrdiť, že oftalmológ vám dôkladne nezmeria zrak, ale treba si uvedomovať, že keď má preplnenú čakáreň pacientmi, o to menej sa vám venuje. Dokonca aj sami oftalmológovia pre premeranie dioptrií či vnútroočného tlaku posielajú pacientov k optometristom, kde si na zákazníkov vedia vyhradiť dostatok času,“ tvrdí L. Šidlová. 
Samotné meranie trvá približne 30 minút. Za tento čas vám dioptrie nastaví na mieru a zároveň ako optik vám aj pomôže s výberom dioptrickej pomôcky.