Dobrý optometrista vám nielenže premeria zrak, ale tiež pomôže s výberom vhodnej korekčnej dioptrickej pomôcky

Dobrý optometrista vám nielenže premeria zrak, ale tiež pomôže s výberom vhodnej korekčnej dioptrickej pomôcky

Na meranie vízusu, teda zrakovej ostrosti, nemusíte zbytočne čakať na termín u oftalmológa. Odbremeniť preplnené očné ambulancie pomôžu aj očné optiky, v ktorých vám skúsený optometrista vie premerať zrak aj vnútroočný tlak a pomôže vám vyriešiť ostrosť vášho zraku.

Rozdiel medzi oftalmológom (očným lekárom) a optometristom je zásadný, aj keď ich postup sa v počiatočných krokoch zhoduje. Obaja vám vedia zmerať očný tlak, premerať zrakovú ostrosť a vyšetriť predný segment oka. Za očným lekárom však utekajte vtedy, keď potrebujete absolvovať preventívnu prehliadku, alebo ak máte zápal v oku, pociťujete v oku cudzí predmet, či máte hnisavý výtok, opuch, ak ste prekonali úraz oka alebo cítite rapídnu zmenu vízusu (večer vidím, ráno nevidím, príp. zhoršenie v priebehu týždňa).
Naopak, k optometristovi by mali chodiť ľudia, ktorí majú astenopické problémy, akými sú napríklad znížená ostrosť videnia, bolesť hlavy, neschopnosť zaostrovať na určitú vzdialenosť, únava očí, pálenie, rezanie, atď. „Štandardne sú pod týmito problémami podpísané buď to nekorigovaná očná vada alebo nosenie nesprávnej korekcie (slabé okuliare). Môže to byť samozrejme aj dlhodobé užívanie okuliarov na čítanie tzv. čítačiek zakúpených napr. v drogérií, nástup presbyopie (okolo roku 40, keď oko stráca schopnosť akomodácie do blízka, teda vidieť ostro do blízka),“ informuje refrakčná špecialistka. Mgr. Lívia Šidlová, DiS z Očnej Optiky MANIA.

Práca optometristu
Slovo optometria pochádza z gréckych slov optos – oko, videnia a metria – meranie, čo zároveň naznačuje základ samotnej profesie. Optometria je nelekárska zdravotnícka profesia. Základnom náplne práce optometristu je meranie zrakových funkcií a predpísanie správnej korekčnej pomôcky (dioptrií, okuliarov). Zaoberá sa vyšetrovaním predného segmentu oka, vyšetrením rohovky – topografia (zakrivenie, tvar rohovky) a stanovuje správny typ kontaktných šošoviek, ktorých aplikáciu aj vykonáva. Tiež sa venuje jednoduchým vyšetreniam farbocitu a premeriava vnútroočný tlak.
Na Slovensku je možné optometriu vyštudovať na strednej zdravotníckej škole v Košiciach, kde sa tento smer študuje ako vyššie odborné štúdium. Je to odbor, ktorý je zakončený štátnou skúškou a prípravou absolventskej práce. Optometrista má profesijný titul za menom – diplomovaný špecialista.

Z očí vie odhaliť aj ochorenia
Lekár má prioritne vyštudované všeobecné lekárstvo, a až potom sa špecializuje. Zoberá sa najmä očnými ochoreniami, či už akútnymi alebo chronickými, a tiež operáciami, napr. výmenou vnútroočnej šošovky v prípade sivého zákalu. Optometrista ochorenia nediagnostikuje, no v prípade podozrenia na patológiu odporučí návštevu oftalmológa. Pri meraní môže odhaliť napríklad tiež glaukóm, zelený zákal a teda zvýšený vnútroočný tlak. „Na odhalenie tohto problému je potrebné, aby nás zákazník navštívil viackrát, ideálne trikrát počas rôzneho času v priebehu dňa – ráno, okolo obeda a podvečer, keďže tlak sa počas dňa mení a je potrebné získať viacero dát a vyhodnotiť ich,“ upresňuje špecialistka.

Aké výhody prináša vyšetrenia u optometristu
Cieľom optometristu nie je prevziať pacientov očnému lekárovi a uberať tak na jeho profesionalite, práve naopak. Sami oftalmológovia radia pacientom, aby v prípade premerania zrakovej ostrosti navštívili optometristu, keďže má na vyšetrenie viac času ako samotný lekár, ktorý sa musí venovať primárne liečbe závažných ochorení očí.
Optometrista sa špecializuje na správne nastavenie korekcie dioptrických pomôcok. Na vyšetrenie jedného zákazníka má vyhradený čas cca 30 minút, často bezplatne. „Najskôr sa robí objektívna refrakcia – na prístroji zvanom autorefraktokeratometer. Potom sa prechádza k tej zložitejšej subjektívnej časti. Subjektívna preto, že po zistení výsledkov z prístroja sa nasadí zákazníkovi skúšobná obruba a predkladajú sa mu rôzne sklíčka. Zákazník reaguje na základe jeho subjektívnych pocitov, či je jeho videnie so sklíčkom lepšie alebo horšie. Pol hodinu je dosť času na to, aby sa korekcia stanovila veľmi precízne. Niekedy je to čas nevyhnutný na to, aby sa uvoľnil spazmus akomodácie. Robia sa viaceré testy, aby sme sa uistili, že zákazník nie je prekorigovaný (teda či jeho dioptrie nie sú príliš silné). Optometrista nechá zákazníka korekciu chvíľu vyskúšať, pochodiť si v nej,“ vysvetľuje L. Šidlová.

Pomôže aj s výberom
Často sa stáva, že ľudia potrebujú dva typy rôznych okuliarov, napríklad na šoférovanie a na prácu za počítačom. Alebo v prípade, ak nosia dioptrické okuliare, tak hľadajú aj ochranu pred slnkom, najmä na letné mesiace. Samozrejme, možnosť nosiť špeciálne dioptrické slnečné okuliare existuje. So všetkými nástrahami by mal vedieť pomôcť šikovný optometrista, ktorý je zároveň aj optik.
TIP: Vyskúšať si rôzne typy okuliarových rámov môžete aj doma, online, napríklad prostredníctvom virtuálnej očnej optiky dostupnej na www.optisia.sk. Webová kamera, ktorú používate aj pri videohovoroch, nasníma vašu tvár a technológia vám ukáže okuliare. Z nich si následne môžete vybrať tie, ktoré sa vám najviac páčia alebo sa vám hodia. Virtuálne zrkadlo, ktoré používa Očná Optika MANIA, je realistické, teda veľkosť aj farba okuliarov v zrkadle sú totožné s veľkosťou a farbou okuliarov v skutočnosti. Navyše, pri výbere na diaľku vám už dnes dokáže pomôcť aj optometrista

Kedy a ako často vyhľadať optometristu?
● Pri poškodených okuliaroch alebo dioptrických šošovkách
● Pri pocite zhoršeného videnia
● Pri únave očí
● Pri problémoch so šoférovaním (neschopnosť odhadnúť vzdialenosť protiidúceho auta, či pri problémoch s parkovaním)
● Pri zhoršenom videní v šere, či tme
● Pri zvýšenej námahe očí (práca v kancelárii za počítačom, v umelom osvetlení, práca na blízku vzdialenosť, vodič z povolania)
● Okolo roku 40, keď nastupuje presbyopia (strata schopnosti vidieť ostro do blízka)
● Ak vás často bolí hlava
Návštevu optometristu by ste mali absolvovať každý rok, príp. každé 2 roky.

Tipy na zdravé oči od optometristky Lívie Šidlovej:
Tip 1
Obmedzte vystavovanie sa modrému svetlu. Ak pracujete dlho za počítačom, snažte sa riadiť pravidlom 20-20-20, čiže každých 20 minút sa sústredene zapozerať na 20 sekúnd na vzdialený bod 20 stôp (cca 6 m). Zakúpiť si môžete aj okuliare, ktoré pohlcujú modré svetlo. V prípade, že nosíte dioptrické okuliare, k dispozícii sú dioptrické šošovky, no dajú sa zakúpiť aj šošovky proti modrému svetlu bez dioptrií.

Tip 2
Oči zažívajú digitálny stres. Podľa celosvetových štatistík strávia ľudia za obrazovkami počítačov, telefónov a televízorov priemerne 7 hodín denne. Následkom toho môžete mať problém tzv. suchého oka, ktoré predstavuje veľký diskomfort. Prejavuje sa napríklad pocitom cudzieho telesa v oku. Snažte sa maximalizovať svoj pohyb na prirodzenom dennom svetle aspoň na hodinu denne, aby ste digitálny stres znížili.

Tip 3
Dbajte na výber kvalitných okuliarov, či už slnečných, alebo dioptrických. Vyhnite sa nakupovaniu dioptrických okuliarov vo voľne stojacich stojanoch, keď majú ľudia tendenciu si dioptrie pridávať, čím si zbytočne kazia zrak. Šošovky vo voľnopredajných dioptrických okuliaroch totiž nie sú vyrábané z certifikovaných optických plastov, ale z lacných plastových odliatkov, ktoré pri dlhšom nosení môžu spôsobovať bolesť hlavy či pálenie očí.
Čo sa týka slnečných okuliarov, tie musia obsahovať predovšetkým kvalitný UV filter. Možným vylepšením je polarizácia, ktorá eliminuje nepríjemné odlesky od hladkých plôch, akými sú napríklad mokrá vozovka, vodná plocha, alebo sklené priečelie budovy. Kvalitu vašich slnečných okuliarov si viete zistiť aj v predajniach Očných Optík MANIA po celom Slovensku bezplatne.