Modré svetlo – dobrý sluha alebo zlý pán?

Modré svetlo – dobrý sluha alebo nebezpečný pán?

Vďaka výdobytkom modernej doby si môžeme v živote užívať viac komfortu, avšak každá pridaná hodnota má svoju cenu. Inak to nie je ani s technologickými pokrokmi a používaním rôznych zariadení s LED obrazovkami, ktoré ohrozujú náš zrak. Modré svetlo je často podceňované, hoci dokáže ohroziť naše zdravie. Za vysokú úroveň komfortu tak môžu zaplatiť naše oči.

Unáhlený spôsob života a vysoké pracovné nároky nás častokrát nútia sedieť za počítačmi či smartfónmi dlho do večera. Problém potom nastáva večer v posteli, kedy nie a nie zaspať. Možno si to ani neuvedomujeme, no vplyv na náš spánok a teda aj naše zdravie má práve nezdravý spôsob využívania technologických pomôcok, ktoré nám paradoxne majú uľahčiť život. Umelé osvetlenie, LED žiarovky, televízor, smartfón či počítač… to všetko vyžaruje povestné modré svetlo. Nachádza sa všade okolo nás. Jeho zdrojom je dokonca aj slnko.

Nástrahy modrého svetla
„Problém nastáva, keď sme vplyvu modrého svetla vystavený pravidelne dlhodobo. Negatívne to vplýva nielen na naše zdravie, ale aj psychiku,“ vysvetľuje refrakčná špecialistka. Mgr. Lívia Šidlová, DiS z Očnej Optiky MANIA, ktorá sa pri meraní zraku neraz stretla so zdravotnými problémami spôsobenými prílišným vystavovaním sa modrému svetlu. „Podráždené oči, suchosť oka, pocit cudzieho telesa v oku či začervenanie očí spôsobené modrým svetlom. Týmto problémom je možné predchádzať častejším žmurkaním a aplikovaním hydratačných očných kvapiek.,“ dopĺňa.
Nie sú to však len problémy s očami, ktoré nás kvôli modrému svetlu vedia potrápiť. Svetlo všeobecne vplýva na vznik hormónu melatonín, inak nazývaný hormón spánku, ktorý je zodpovedný za kvalitu spánku. Ten sa z ľudského tela vyplavuje v závislosti od striedania dňa a noci. Telo ho produkuje po zotmení a pokiaľ ho máme dostatok, problémy so spánkom sa nás netýkajú. Pokiaľ sme však modrému svetlu vystavení dlhšiu dobu pred spaním, vzniká problém. Preto všetko, aj technológie treba používať s mierou a pár minút pred spánkom je vhodné vypnúť televíziu, odložiť telefón a radšej upokojiť telo čítaním knihy. Nespavosť ide ruka v ruke s depresiami a tie vplývajú na rôzne závažné ochorenia.

Tipy ako predchádzať problémom
Aby ste predchádzali problémom, ktoré sú spojené s častým používaním technologických zariadení, skúste sa riadiť niekoľkými typmi:
  1. Riadte sa pravidlom 20-20-20. Ak sedíte za počítačom dlhý čas, nezabúdajte na pravidelné prestávky. Každých 20 minút sa sústreďte na 20 sekúnd na bod vzdialený aspoň 20 stôp – teda asi 6 metrov od vás.
  2. Pri práci za počítačom nám tiež hrozí syndróm suchého oka. Nezabúdajte preto pravidelne žmurkať, poprípade používajte vhodné očné kvapky.
  3. Ideálne je tiež používať špeciálne špeciálne dioptrické šošovky – sklíčka, ktoré dokážu pohltiť škodlivé modré svetlo. Je možné ich vyrobiť s predpísanou dioptriou, ale tiež v nedioptrickej verzií. Spoľahlivú ochranu pred modrým svetlom vám poskytnú napríklad okuliare KODAK BlueProtect. Ich používanie počas dňa je optimálne, večer a pred spaním priam nevyhnutné.
  4. Strávte aspoň hodinu denne vonku na prirodzenom svetle.
  5. Vyberajte si kvalitné produkty, aj čo sa týka slnečných okuliarov. Necertifikované slnečné okuliare bez dostatočnej ochrany vám môžu uškodiť dokonca viac ako žiadne, pretože po nasadení tmavých šošoviek sa zrenička oka roztiahne a dopadá tak na ňu viac UV žiarenia.
  6. Poraďte sa s očným lekárom alebo s optometristom, ako najlepšie predísť problémom so zrakom.

Ohrozené sú aj deti
Obzvlášť citlivé sú deti, ktorých oči môžu byť viac náchylné na vznik myopie, teda krátkozrakosti. Problém vzniká najmä pri spôsobe, akým deti držia mobilný telefón a to veľmi blízko pri očiach. Oko potom musí viac zaostrovať a to spôsobuje nadmerný tlak na zadnú plochu oka. Očný orgán to núti doslova rásť a to následne spôsobuje krátkozrakosť.
Telefón by mali držať v ruke tak, aby ruka s ramenom tvorili tvar písmena L a nie V. Navyše modré svetlo spôsobuje bdelosť a môže negatívne pôsobiť na schopnosť sústredenia sa v škole a na proces učenia sa. Dochádzať môže aj k tzv. vizuálnemu stresu, kedy v súvislosti s namáhaním ciliárneho svalu očnej šošovky, ktorá sa pre ostrosť oka potrebuje adaptovať, môžeme trpieť bolesťami hlavy, pociťovať pálenie očí a únavu.

Lepšia prevencia, ako liečba

Základom je teda správna rutina, pestovanie zdravých návykov a predspánková hygiena. Nezanedbávajte ani pravidelné kontroly u oftalmológa. Na premeranie zrakovej ostrosti, či vnútroočného tlaku nemusíte utekať k očnému lekárovi. Pomôže vám aj optometrista, ktorého nájdete v každej dobrej očnej optike. Vždy si nechajte poradiť len od vyškolených odborníkov.  Práve na to ich predsa máme – aby nám vedeli správne poradiť a pomôcť.