V hlavnej úlohe tohto leta sú trendy, ale najmä kvalitné slnečné okuliare

V hlavnej úlohe tohto leta sú trendy, ale najmä kvalitné slnečné okuliare

Slnečné okuliare môžu byť pekný módny doplnok, ale nemali by sme zabúdať, že ich hlavnou úlohou je predovšetkým chrániť zrak pred nebezpečným UV žiarením. Napriek tomu sa ich funkčnosť a štýl sa nemusia vôbec vylučovať. Čo je trendy a na čo myslieť pri výbere kvalitných slnečných okuliarov, nám porozprávala refrakčná špecialistka Mgr. Lívia Šidlová, DiS. z Očnej Optiky MANIA.

Funkcia slnečných okuliarov je každému jasná. Majú chrániť oči. Slnko nie je škodlivé iba pre našu pokožku, ale aj pre náš zrak. „Je známe, že UV žiarenie poškodzuje biologické tkanivá a jeho nežiaduce účinky sa prejavujú napríklad spálením pokožky. Čo sa týka očí, riziko UV žiarenia a modrého svetla spočíva v tom, že len jeho časť je pohltená rohovkou, zvyšok dopadá až priamo na sietnicu. Pokiaľ oči nie sú chránené, koledujeme si o zvýšené riziko vzniku katarakty, degenerácie makuly či pterýgia,“ vysvetľuje odborníčka Lívia Šidlová.
Pre oko je prirodzené, že po nasadení tmavých skiel sa zrenice roztiahnu. Na slnku sa naopak zrenice zúžia. Pokiaľ si na oči nasadíte necertifikované slnečné okuliare, ktoré neobsahujú kvalitný UV filter, vaše zrenice sa v zdaní bezpečného tieňa roztiahnu. V dôsledku tohto následne dostanú viac dávky žiarenia zo slnka, než akú by dostali, ak ste okuliare nemali. V prípade, ak máte nedostatočne kvalitné slnečné okuliare, radšej si ich ani nenasádzajte. Špecialistka ďalej tvrdí: „Kvalitné slnečné okuliare musia obsahovať predovšetkým kvalitný UV filter. Možným vylepšením je polarizácia, ktorá eliminuje nepríjemné odlesky od hladkých plôch, akými sú napríklad mokrá vozovka, vodná plocha, sklené priečelie budovy.“
Kvalitné funkčné okuliare by mali vyhľadávať ľudia z rôznych profesií, ktorí potrebujú vysokú ochranu zraku, ako sú vodiči, športovci a všeobecne ľudia pracujúci vonku, napríklad aj plavčíci.
Trendom dnešných dní sú farebné rámy, aj klasika. Kto túži vyniknúť, môže siahnuť napríklad po okuliaroch SWAROVSKI, ktoré spĺňajú všetky atribúty funkčnosti, no zároveň sú dozdobené trblietavými kamienkami na okuliarovom ráme. Túto kolekciu nájdete v Očnej Optike MANIA.
TIP: Ak nosíte dioptrické okuliare, môžete si nechať vyhotoviť dioptrické slnečné okuliare. So správnym výberom vám vie pomôcť optometrista, ktorý je zároveň aj optik. Nájdete ho v každej dobrej očnej optike.
Pokiaľ si chcete byť istí, či sú vaše okuliare tou dostatočnou ochranou pre váš zrak, stačí jednoducho zájsť do očnej optiky MANIA, kde vám na počkanie premerajú UV filter a to bezplatne.