Zraková ostrosť. Je nevyhnutné navštíviť očného lekára? 

Zraková ostrosť. Je nevyhnutné navštíviť očného lekára?

Kým sa nedostavia problémy so zrakom, ani si neuvedomujeme, ako veľmi ho potrebujeme. Vekom náš zrak prirodzene slabne, avšak rutinnú kontrolu zrakovej ostrosti by sme mali absolvovať na pravidelnej báze a to v každom veku. Netreba však hneď utekať k očnému lekárovi. Kontrolu zvládne vykonať aj skúsený optometrista s odborným vzdelaním, ktorého nájdete v každej dobrej očnej optike.

Ruku na srdce, koľkí z vás, ktorí nosíte „okuliare na čítanie“, si sami navolili veľkosť dioptrii a kúpili si dioptrické okuliare na samoobslužných stojanoch umiestnených v supermarketoch? Rýchlym výberom lacných okuliarov neušetríte, naopak, nesprávne zvolenými okuliarmi si môžete zrak zničiť.
„Ľudia majú tendenciu si pri kúpe voľne dostupných dioptrických okuliarov navyšovať dioptrie, čo však môže ich zraku veľmi ublížiť a zhoršiť ho. Podľa štatistík Očnej Optiky MANIA ide o viac ako 50 % zákazníkov, ktorí volia nesprávne, vyššie dioptrie, ako by v skutočnosti potrebovali,“ varuje refrakčná špecialistka Mgr. Lívia Šidlová, DiS z Očnej Optiky MANIA a dodáva, že ďalšou veľkou chybou je, keď ľudia nepoužívajú voľne zakúpené okuliare len na čítanie, ale nosia ich celý deň. Odborníčka varuje, že veľkosť dioptrií je potom často nezvrátiteľná. „Často sa stáva, že zákazník potrebuje niekoľko druhov dioptrických okuliarov, ako napríklad jeden tip na prácu za počítačom a druhý na šoférovanie auta počas tmy. Preto si radšej nechajte poradiť pri výbere dioptrických okuliarov odborníkom,“ hovorí L. Šidlová.

Vzájomná spolupráca optometristu a oftalmológa
Pokiaľ sa vám nechce čakať na termín k očnému lekárovi, čo môže trvať aj 3 až 4 mesiace, nehovoriac o dlhom čakaní v čakárni ordinácie, môže vám premerať zrak aj vyškolený optometrista v očnej optike. Vo väčšine optík už zrak premeriavajú zadarmo a pokiaľ nemajú dopredu objednaného zákazníka, tak ihneď. Dnešným trendom je, že oční lekári sa s optometristami dopĺňajú. „Snahou optometristov je odbremeniť očných lekárov, ktorých je nedostatok, uvoľniť ich preplnené čakárne a dať im priestor na venovanie sa očným ochoreniam. Máme kapacity na to, aby sme našim zákazníkom ponúkli odborné meranie zrakovej ostrosti a precízne nastavenie správnej korekcie,“ vysvetľuje refrakčná špecialistka z očnej optiky, kde vám okrem merania zrakovej ostrosti dokážu odmerať aj vnútroočný tlak, farbocit a hrúbku a zakrivenie rohovky. „Nie raz sa aj stalo, že sme v oku zákazníka videli začínajúce ochorenie. Pri podozrení na ochorenie očí vždy odporúčame návštevu u oftalmológa (očného lekára). Ak sa však objednáte k oftalmológovi len kvôli vyšetreniu zrakovej ostrosti, skončíte tak či tak u optometristu. Preto si radšej ušetrite cestu a zájdite rovno do očnej optiky,“ objasňuje odborníčka.

Práca optometristu
Optometrista má v očnej optike na zákazníka vyhradený dostatočne dlhý čas, preto sa mu môže dôkladne venovať. Disponuje tiež špeciálnymi prístrojmi, napríklad autokeratorefraktometrom či štrbinovou lampou, ktorými dokáže objektívne určiť dioptrické hodnoty, skontrolovať predný segment oka, aj správnosť aplikácie kontaktných šošoviek.
Samotné meranie trvá približne 30 minút a jeho súčasťou je aj zistenie anamnézy, sprievodného ochorenia, užívaných liekov a úrazov, ktoré by mohli mať vplyv na stav oka. Nasleduje prístrojové meranie, ktoré odhalí prípadne refrakčné vady priamo na oku, a potom subjektívna refrakcia, ktorá vychádza osobných pocitov a dojmov zákazníka. Možno ste už zažili, keď vám optometrista nasadil skúšobnú obrubu a potom nastavil tú najlepšiu korekciu. Po stanovení dioptrií nasledujú rôzne testy pre potvrdenie správnosti merania.

Rám dioptrických okuliarov si dnes môžete vyskúšať aj doma
Optometrista je zároveň aj optik, čo znamená, že už pri samotnom vyšetrení vám vie poradiť správne dioptrické okuliare, ktoré vám sadnú ako uliate, nielen z estetického hľadiska, ale aj z praktického. Kto by si chcel okuliare vyskúšať z pohodlia domova, v dnešnej dobe umelej inteligencie je k dispozícií aj technológia virtuálnej očnej optiky, ktorá umožňuje nájsť si pravé okuliare online, vyskúšať si ich virtuálne pomocou webkamery v tablete alebo mobile. Webkamera vám jednoducho nasníma tvár, ako keby ste sa fotili, a vy si viete preklikávať z ponuky okuliarov dostupné rámy a následne si ich z pohodlia domova aj objednať priamo na pobočku, ktorá je k vám najbližšie. Táto technológia je dostupná na www.optisia.sk a môžete ju využiť v očných optikách siete MANIA.

Aké riešenie existuje počas leta pre ľudí s dioptrickými okuliarmi?
Ľudia s dioptrickými okuliarmi chcú svoj zrak chrániť aj pred UV žiarením a popri dioptrických nosiť aj slnečné okuliare a to najmä v letných mesiacoch. Ani to už nie je v dnešnej dobe problém. Jednoducho si viete zakúpiť slnečné okuliare, ktorých sklá okrem UV ochrany obsahujú zároveň aj dioptrie. Kvalitné slnečné okuliare aj s vloženými dioptriami ponúkajú aj automatické zatienenie alebo rozjasnenie pri prechode z svetla do tieňa a naopak, čo je veľmi ideálne najmä pri šoférovaní cez tunel. Aj s takýmto výberom vám vie pomôcť práve optometrista v očnej optike.