Správna starostlivosť o okuliare nie je dôležitá iba pre bezpečnosť vašich očí, ale aj pre životnosť vašich okuliarov

Starostlivosť o okuliare netreba podceňovať! Ak zaradíte údržbu o svoje slnečné či dioptrické okuliare do vašej bežnej rutiny, môžete z vašej investície vyťažiť maximum. Aby vaše okuliare zostali nepoškodené po čo najdlhšiu dobu, je dôležité s nimi správne zaobchádzať. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať o jednoduchých spôsoboch čistenia šošoviek a prezradíme vám pár základných tipov a trikov, ako predĺžiť životnosť vašich okuliarov.

Čistenie šošoviek a rámov ako najvyššia priorita!

Okuliare sú ako magnet na nečistoty, a preto je pravidelné čistenie nevyhnutné na zabezpečenie toho, aby správne chránili vaše oči a zlepšovali vám zrak. Viete, čo robiť, keď vám vo výhľade cez okuliare prekáža odtlačok prsta alebo mastný fľak od pleťového krému?

V tomto krátkom videu si môžete pozrieť presné postupy správneho čistenia okuliarov

  • Pod prúdom tečúcej vody
    Okuliare opláchnite pod prúdom vlažnej vody, naneste na ne tekuté mydlo a jemne pretrite šošovky. Následne okuliare opäť opláchnite a utrite do sucha handričkou z mikrovlákna. Handričky je možné prať pod tečúcou vodou s jemným mydlom alebo v práčke bez použitia aviváže či klasického práškového pracieho prostriedku.
  • Ultrazvukovou čističkou v optike MANIA
    V ktorejkoľvek Očnej Optike MANIA, vám v rámci servisu očistíme okuliare rýchlo, odborne a bezplatne.
  • Čistiacim roztokom
    Roztok v spreji naneste na obe strany šošovky, očistite a vysušte okuliare výhradne s handričkou z mikrovlákna.

Ako okuliare NEčistíme:
Svoje okuliare nikdy neutierajte do kusov oblečenia ani do papierových alebo vlhčených obrúskov, pretože tieto materiály okuliarové šošovky nenávratne poškodzujú.
Trenie šošoviek do sucha bez predchádzajúceho odstránenia častíc môže nie len poškriabať povrch šošovky, ale aj poškodiť zorné pole. Nevhodným čistením môžeme poškodiť taktiež aj špecifické úpravy, ako napríklad antireflexná alebo hydrofóbna úprava šošoviek, čím sa zníži ich účinnosť.

Tipy, vďaka ktorým vám môžu vaše okuliare slúžiť, čo najdlhšie:

Nasadzovanie a skladanie okuliarov správnym spôsobom
Okuliare si vždy zakladajte aj skladajte dvoma rukami. Pri používaní jednej ruky môžete rám ohnúť alebo zlomiť.
Nedávajte si ich na hlavu
Nasádzanie okuliarov na hlavu je jeden z najčastejších dôvodov, prečo sa okuliarový rám roztiahne a začne strácať svoju pevnosť, odolnosť a priliehavosť k tvári. Navyše pri „odložení“ si okuliarov na hlavu, riskujete nečakaný pád okuliarov na zem, pri čom sa môže výrazne poškodiť nie len rám, ale taktiež aj šošovky. V prípade častého nutkania odkladania si okuliarov na hlavu, siahnite skôr po retiazke na okuliare a nechajte ich bezpečne visieť na krku. Retiazky, ako doplnok k okuliarom nájdete aj v našej Očnej Optike MANIA.

Okuliare skladujte v bezpečnom puzdre
Pokiaľ svoje okuliare práve nepoužívate vždy ich skladujte v pevnom, poprípade látkovom ochrannom puzdre šošovkami nahor, čím predídete nežiadúcemu poškodeniu. Okuliare nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu ani extrémnym zmenám teploty ako napr. v zaparkovanom aute na palubovej doske. (Pri nosení nie sú vystavené priamemu slnku.)

Pravidelné doťahovanie skrutiek
Bez ohľadu na to, ako opatrne s okuliarmi zachádzate, budú potrebovať pravidelnú úpravu ako dotiahnutie skrutiek, výmenu a úpravu nosových sedielok či zahnutie straníc. Pravidelne navštevujte Očnú Optiku MANIU a nechajte si upraviť okuliare, aby ste si zaistili trvalý komfort a dobré videnie.

Kedy je potrebné okuliare vymeniť?
Pri dobrej starostlivosti vám môžu okuliare vydržať naozaj dlho. Niektoré poškodenia sú však neopraviteľné, a preto je nutná ich výmena za nové. Hrubé škrabance na šošovkách, zmena dioptrie, praskliny na povrchu rámu a iné, sú jasnými znakmi, že budete potrebovať nové okuliare.

Dodržiavanie pravidelnej návštevy očnej optiky
Aj keď vám vaše okuliare poskytujú dostatočný pocit istoty, že si účinne chránite váš zrak, nezabúdajte na pravidelné návštevy očného špecialistu. Uistite sa, že aspoň raz za rok absolvujete kvalitné premeranie zraku, pohodlne, bezplatne a bez čakania v Očnej Optike MANIA.