Ako vybrať okuliare podľa typu tváre? Poradíme vám, ktorý tvar okuliarov vám bude sedieť najviac!

Je vaša tvár okrúhla, štvorcová alebo skôr oválna či v tvare srdca? Poradíme vám, ako to zistiť, a ako na základe toho vybrať okuliare podľa typu tváre tak, aby vám čo najviac lichotili a správne podčiarkli vaše črty. A aby bol výber kompletný, pozrieme sa aj na to, ako vybrať farbu okuliarových rámov.

Aký je váš typ tváre?

Najjednoduchšie pravidlo pri nákupe okuliarov znie: vyberajte si okuliare podľa typu tváre – guľatá, hranatá, oválna alebo srdcová. Ako však správne určiť, aký typ tváre máte vy? Mnoho zákazníkov nám pri návšteve Optika MANIA priznáva, že nevedia, ako to zhodnotiť.

Existuje viacero jednoduchých spôsobov, ako na to. Môžete svoju tvár obkresliť pri odraze v zrkadle, ktorý vám presne ukáže, akému útvaru sa najviac podobá. Rýchlejším riešením môže byť fotka. Odfoťte sa s vlasmi zastrčenými za uchom, hľadiac priamo do fotoaparátu, ktorý je umiestnený presne vo výške vašej tváre. Využiť môžete aj špecializované programy alebo aplikácie, ktoré na základe fotiek vyhodnotia, aký typ tváre máte. Zhodnotiť svoj typ tváre vám pomôžu aj naši kolegovia v pobočkách Optika MANIA a zároveň Vám odporučia,  ktorý tvar okuliarov sa Vám hodí na každodenné nosenie. 

Skúste na základe infografiky odhadnúť Váš typ tváre!

Vyberáme okuliare podľa typu tváre

Keď už viete, aký je váš typ tváre, môžete sa pustiť do výberu konkrétnych okuliarových rámov.

Okuliare pre guľatú tvár? Stavte na hranaté okuliarové rámy
To, že máte okrúhlu alebo guľatú tvár spoznáte podľa toho, že máte charakteristicky zaoblené lícne kosti, širšiu čeľusť a viac-menej rovnakú šírku a dĺžku tváre. Ľuďom s týmto typom tváre sa budú najviac hodiť hranaté okuliarové rámy, ktoré dokážu opticky zjemniť črty tváre. Výraznejšie hranaté rámy pomáhajú vyrovnať proporcie tváre, tenšie rámy zas tvár opticky predĺžia. Pozor však na príliš tenké rámy, môžu nepríjemným spôsobom zdôrazniť mäkší a zaoblenejší tvar vašej tváre, alebo na vašej tvári úplne zaniknúť.

Či už vyberáte dioptrické alebo slnečné okuliare pre guľatú tvár, nebojte sa experimentovať ani s farbami alebo zvoliť okuliare so zaujímavými prvkami v oblasti nosníka okuliarov, ktoré vám zvýraznia a rozšíria oči.

Okuliare pre hranatú tvár môžu byť výraznejšie
Hranatá tvár sa vyznačuje ostrejšími črtami, ktoré zmäkčia okrúhle alebo oválne tvary okuliarových rámov. Siahajte najmä po tých širších modeloch, pokojne presahujúcimi šírku vašej tváre v oblasti lícnych kostí. Obľúbené a mimoriadne vhodné sú aj okuliare, ktoré majú výraznejší vrchný rám okuliarov. Ženy s hranatou tvárou si rady volia „mačacie“ okuliare, ktorých tvar krásne vybalansuje menej výraznú oblasť brady.

Okuliare v tvare mačacích očí sú vhodným riešením aj v prípade, že kupujete modely slnečných okuliarov. Mačacie slnečné okuliare dodajú majiteľkám elegantný a jemne tajomný vzhľad a budú nestarnúcim štýlovým doplnkom. 

Srdcová tvár môže zvoliť aj nevšednejšie modely
To, že ste majiteľmi srdcového typu tváre spoznáte podľa toho, že máte výrazne, vyššie vystúpené lícne kosti a špicatejšiu bradu. Niekedy sa tento typ tváre nazýva aj trojuholníkový. Správnym spôsobom vyvážiť proporcie svojej tváre vám pomôžu okuliare s rámom, ktorý je širší ako oblasť čela, alebo okuliare s výraznejším spodným rámom. Nemusíte sa báť siahnuť ani po okuliaroch s tenkým rámikom, ľuďom s týmto typom tváre veľmi pristanú. Vyhnite sa však modelom, ktoré majú výraznú len vrchnú časť rámu.

Pri výbere slnečných okuliarov sú ľudí so srdcovou tvárou ideálnym modelom nestarnúce „pilotky“, ale siahnuť môžete aj po aktuálne trendových slnečných okuliaroch v netypických tvaroch a bez rámikov či len so spodným rámom.

Oválna tvár si môže dovoliť všetko
Podľa mnohých ľudí je práve oválny typ tváre tým ideálnym – teda typom, ktorému pristane všetko. To z veľkej miery platí aj pri výbere okuliarov, predsa len sa však nájde niekoľko odporúčaní, ktorými by ste sa mali riadiť.

Pokojne si môžete vybrať akýkoľvek tvar okuliarového rámu, dôležité je, aby vám správne sedela jeho šírka. Pri výbere siahajte po modeloch, ktorých šírka je minimálne taká, ako najširšia časť vašej tváre, ale pokojne aj väčšia. Keďže v posledných rokoch sú v trende najmä okuliare, ktoré sú výraznejšie a aj väčšie a širšie, budete si mať určite z čoho vyberať.

Ľudia s oválnou tvárou by po väčších a výraznejších modeloch mali siahať aj pri výbere slnečných okuliarov. Pri skúšaní sa sústreďte na tie, ktoré vám zakryjú obočie, ako aj lícne kosti. Nemusíte sa báť experimentovať a pokojne môžete skúšať aj extravagantnejšie modely s nevšednými tvarmi a farbami.

A čo farba okuliarových rámov?
Časy, kedy ste v optike našli len čierne a kovové rámiky okuliarov sú už dávnou minulosťou. Dnes okrem nich nájdete dioptrické aj slnečné okuliare rôznych farieb, od pastelových až po výrazné. Ako zvoliť tú správnu farbu?

Hoci pre mnohých je kritériom zladenie farby okuliarom k svojim typickým outfitom, do úvahy by ste mali brať aj to, aké farby sa hodia k vašej pleti. Zistite napríklad, či má vaša pleť studený alebo teplý odtieň. Pokiaľ patríte k prvej skupine, vyhnite sa silnej čiernej farbe rámov, voľte namiesto nich radšej podobné chladné tóny – modrú, kovovú alebo striebornú. Ľuďom s teplým odtieňom pleti budú okrem čiernych svedčať aj rámy v zemitých teplých odtieňoch ako je hnedá, béžová, červená či zlatá.

Na určenie toho, aký ste farebný typ, môžete tiež vyskúšať na to určené aplikácie alebo venovať čas skúšaniu oblečenia rôznych farieb. Najlepšie však spravíte, ak si okuliare rôznych farieb vyskúšate priamo v očnej optike. Naši kolegovia z Optika MANIA vám radi pomôžu pri výbere farieb rámov a na základe skúseností vám odporučia aj také, po ktorých by ste možno sami nesiahli – a bola by to škoda.

Nech už je váš typ tváre akýkoľvek, nezabúdajte tiež, že výber okuliarov je len na vás. Najmä pri skúšaní v očnej optike máte možnosť otestovať aj okuliare, ktorých typ či farba vás láka, no podľa „poučiek“ sa vám nemusia hodiť. Nevyskúšate – neviete. Neraz sa nám stáva, že napríklad aj zákazníčky s guľatejšou tvárou odchádzajú s okrúhlymi modelmi okuliarov, ktoré napokon vyzerajú dobre a sú s nimi samy spokojné. Nechajte si poradiť, skúšajte a rozhodne nájdete ten správny model.