Polarizačné, fotochromatické či klasika? Poradíme vám, ako vybrať slnečné okuliare na každú príležitosť

Nosia sa iba v lete, vyberajú sa podľa čo najvyššieho UV filtra a nie sú vhodnou voľbou na šoférovanie. To je len časť mýtov, ktoré môžu o slnečných okuliaroch stále panovať. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čomu veriť netreba, a na čo sa sústrediť pri ich výbere.

Na úvod si treba povedať, že kategória slnečných okuliarov je pomerne široká a dnes už nie je ničím nezvyčajným, ak človek vlastní hneď niekoľko slnečných okuliarov na rôzne príležitosti. Kým na každodenné mestské nosenie môžu byť ideálne „klasické“ slnečné okuliare, kde možno experimentovať aj s aktuálnymi módnymi trendmi, od športových slnečných okuliarov očakávame, že nám poskytnú patričnú odolnosť a ochranu, a úplne iné okuliare zas možno oceníte pri šoférovaní. Pred kúpou slnečných okuliarov je preto ideálne zodpovedať si, na aký účel ich budete chcieť primárne využívať.

Ochrana pred UV alebo polarizácia okuliarov?
Pri výbere slnečných okuliarov ste sa už určite stretli s pojmom UV filter. V skutočnosti však všetky okuliare, ktoré kupujete u autorizovaných predajcov musia podľa platnej vyhlášky spĺňať UV filter 100 % – a akékoľvek okuliare s nižším UV filtrom sú v podstate nelegálne. Práve preto sa treba vyhnúť nákupu okuliarov u náhodných predajcov a zvoliť vždy len špecializované predajne a očné optiky.

Údaj, ktorý by ste pri výbere okuliarov mali sledovať je však kategória filtra, ktorej hodnota sa pohybuje medzi 0-4 a označuje stupeň priepustnosti slnečného žiarenia (UVA, UVB a UVC) cez sklá šošoviek. Okuliare s kategóriou filtra 0-1 sú vhodné pri slabšom slnečnom žiarení, alebo ako ochrana proti vetru a prachu. Ide o jemne tónované slnečné okuliare. Najčastejšie sa stretnete s okuliarmi s kategóriou filtra 2 až 3. Takúto ochranu ponúka až 80 % zo všetkých modelov slnečných okuliarov, vrátane tých najkvalitnejších okuliarov na bežné používanie. Okuliare s kategóriou filtra 4 poskytujú vysokú redukciu slnečného žiarenia. Ide o veľmi tmavé okuliare s veľmi vysokou ochranou proti slnečnému žiareniu, ktoré sú určené na nosenie v extrémnych prípadoch, napríklad vo vysokých horách, na rozľahlých snežných plochách alebo otvorenom mori. Naopak, sú nevhodné napríklad na šoférovanie či pri športe ako je cyklistika, keďže môžu skresľovať prostredie.

Nie ste si istý, či majú vaše aktuálne okuliare 100 % UV filter? Príďte si nechať bezplatne zmerať ochranu vašich očí pred UV žiarením do ktorejkoľvek očnej optiky MANIA a uistite sa, že sú vaše oči v bezpečí.

Zároveň tiež neplatí, že okuliare s vyššou kategóriou filtra sú polarizačné. Polarizácia okuliarov totiž nehovorí nič o ochrane pred samotným UV žiarením, ale blokuje slnečné odlesky a zabezpečuje kontrastnejšie videnie a s tým spojenú úľavu pre oči. Polarizačné slnečné okuliare sú preto ideálne na šoférovanie a pri športoch, a to nielen v lete, ale aj počas zimy, kedy môže byť ostrosť nášho videnia negatívne ovplyvnená jasnými farbami snehovej pokrývky. „Väčšina našich zákazníkov, ktorí už polarizačné slnečné okuliare vyskúšali, na nich nedá dopustiť, pretože im napomáhajú vidieť bezproblémovo v situáciách, ktoré môžu byť nepríjemné,“ hovorí Kamila, predajca v Optika MANIA Tesco Banská Bystrica.

Slnečné okuliare na šport
Polarizačné športové okuliare chrániace proti oslneniu sú ideálne na šport. Okrem samotnej úpravy však musia športovci myslieť aj na to, aby okuliare správne sadli. Športové okuliare musia držať na mieste, nesmú sa pri rýchlejších pohyboch kĺzať po nose a mali by mať flexibilný, no odolnejší rám. Na športovanie sú vhodné fotochromatické (samozafarbovacie) slnečné okuliare, ktoré sa automaticky prispôsobujú svetelným podmienkam vonkajšieho okolia, alebo okuliare so zrkadlovou prednou úpravou. Ak hľadáte skutočnú kvalitu v kategórii športových okuliarov, vyskúšajte športové značky, ktoré sú u našich zákazníkov obľúbené a s ktorými majú pozitívne skúsenosti. Značky ako Bollé, Cébé či R2, vynikajú skvelým spracovaním a šošovkami vysokej kvality.

Z aktuálnej kolekcie vyberáme: 

Slnečné okuliare a trendy
Hoci slnečné okuliare nie sú IBA módnym doplnkom, rozhodne nemožno spochybniť to, že ich výber je vo veľkej miere otázkou vkusu a aktuálnych módnych trendov. Správne zvolené slnečné okuliare dokážu zvýrazniť črty našej tváre a podčiarknuť štýl ich nositeľa, preto ich výber nemožno brať na ľahkú váhu.

Jednoduchá rada znie, že tvar okuliarov by mal byť presným opakom tvaru vašej tváre: pre ľudí s hranatejšími črtami sú vhodnejšie modely so zaobleným či okrúhlym tvarom, a naopak, ľuďom s okrúhlejšou tvárou sa budú hodiť skôr hranaté modely. Na to, aby ste zistili, či vám daný model skutočne pristane, si ich však treba jednoducho vyskúšať, či už priamo v našich predajniach Optika MANIA alebo môžete využiť aj online virtuálne zrkadlo.

Módne trendy v oblasti slnečných okuliarov sa pravidelne menia, vždy však myslia na individualitu svojich nositeľov. V každej kolekcii tak nájdete viacero druhov okuliarov, ktoré budú lichotiť rôznym typom tváre. Osvedčenou radou je staviť na univerzálnosť a nadčasovosť a vyberať si kúsky, ktoré sa vám nezunujú po jednej sezóne, ale dobre budú vyzerať celé roky. Takýmito okuliarmi sú napríklad okuliare typu Wayfarer s lichobežníkovým tvarom, zrkadlové pilotky Aviator alebo modely typu Clubmaster kombinujúce vrchnú plastovú časť a elegantný kovový rám. Tieto nadčasové kúsky ponúkajú napríklad značky Ray Ban či Serengeti.

U dám sú už roky obľúbené aj „mačacie“ slnečné okuliare, ktorých tvar vyzdvihuje jemné ženské črty a pristane mnohým nositeľkám. Takéto „mačacie“ kúsky ponúkajú najmä značky Gigi Studio, Kreuzbergkinder či Guess. Medzi aktuálne trendy patria aj nadrozmerné okuliare vo vintage štýle, po ktorých rady siahajú dámy, ktoré sa neboja byť stredobodom pozornosti alebo ktoré chcú týmto dôležitým detailom oživiť či podčiarknuť svoj outfit.

Koľko do slnečných okuliarov investovať?
Na to, aby slnečné okuliare skutočne plnili svoj účel a chránili zrak pred škodlivým žiarením či pomáhali k detailnejšiemu videniu v ostrom svetle (v prípade polarizačných slnečných okuliarov), je dôležité ich kvalitné prevedenie. To sa však nemusí automaticky spájať so závratne vysokými cenami. Optika MANIA ponúka široký sortiment okuliarov známych a prémiových značiek za férové ceny, vďaka čomu môže svojim očiam dopriať patričnú starostlivosť skutočne každý, a to aj bez nutnosti robenia kompromisov. Tento postoj nás priviedol k značke OPTISIA, ktorá je u zákazníkov nesmierne obľúbená.
Vyberáme pre Vás pár štýlových modelov z novej kolekcie značky OPTISIA:

Ste pripravení vybrať sa na kúpu slnečných okuliarov? Nájdite najbližšiu prevádzku optiky MANIA.