Slnečné okuliare

V ponuke máme okuliare svetových dizajnérov a značiek. Originálne a nadčasové. Pretože slnečné okuliare slúžia nielen na ochranu vášho zraku, ale sú aj módnym doplnkom. Pri výbere nových slnečných okuliarov by sme mali zohľadniť osobné preferencie, či životný štýl. Športové slnečné okuliare sú určené aktívnym ľudom, klasické slnečné okuliare sú vhodné na bežné nosenie do práce, či posedenie na terase kaviarne.

UV

Očná šošovka nie je schopná regenerácie prirodzenou cestou, preto je ochrana očí pred UV žiarením veľmi dôležitá.  UV žiarenie sa delí na UVA, UVB a UVC. UVC žiarenie je najškodlivejšie, ale pohlcuje ho zemská atmosféra a preto nás neovplyvňuje. UVA žiarenie spôsobuje opálenie pokožky, jej starnutie, ale aj poškodenie očného tkaniva, keďže preniká až na očnú sietnicu. Ak na oči pôsobí dlhodobo, môže to viesť k vzniku šedého zákalu a v najhoršom prípade následného oslepnutia. UVB žiarenie taktiež spôsobuje opálenie pokožky, je však intenzívnejšie ako UVA žiarenie.  Žiarenie UVB spôsobuje spálenie kože a poškodzuje očnú rohovku. Oba tipy žiarenia môžu vyvolať zápal očnej rohovky, spojivky či zakalenie očnej šošovky. Dlhodobé pôsobenie UV žiarenia bez ochrany očí môže byť spojené aj so vznikom nebezpečného ochorenia centrálnej časti sietnice, tzv. degenerácie makuly.

Mýty, fakty o slnečných okuliaroch

Mýtus alebo fakt? Lacnejšie slnečné okuliare ma ochránia rovnako a možno aj lepšie ako drahšie značkové.
Ako kedy. Aj lacnejšie slnečné okuliare vás môžu dobre ochrániť. Dôležité je však kupovať u overeného predajcu a spoliehať sa tiež na označenie UV ochrany. Pozor na nekvalitné slnečné okuliare. Môžu napáchať viac zla ako úžitku a poškodiť vám zrak. Vďaka Optike Mania však už nemusíte robiť cenové kompromisy.

Mýtus alebo fakt? Čím väčšie, tým lepšie!
V podstate áno. Čím väčšiu plochu vaše slnečné okuliare pokrývajú, tým lepšie. Pozor by ste si však mali dať aj na to, aby vám okuliare dobre sedeli. Nikde by vás nemali tlačiť, vaše riasy by sa nemali dotýkať šošoviek a nemali by vám poskytovať deformovaný obraz objektov, na ktoré sa pozeráte. Vyberať by ste si tiež mali podľa typu tváre. Vo všeobecnosti platí jednoduché pravidlo, že  tvar vašich okuliarov by mal byť iný, ako je typ vašej tváre. Pokiaľ však váhate, určite sa zastavte v niektorej z našich 21 predajní, kde vám ochotne poradíme a tiež si môžete prísť pozrieť nové kolekcie slnečných okuliarov na rok 2022. V našej ponuke nájdete produkty prémiových značiek  ako napríklad Serengeti, Guess, Ray-Ban, Tommy Hilfiger, Polaroid, Gant, Bollé či Dolce & Gabbana.

Mýtus alebo fakt? Čím tmavšie sklá, tým lepšie.
Nie vždy to platí. Tmavé zafarbenie „skiel“ resp. šošoviek neznamená vyššiu ochranu. Orientovať by ste sa mali skôr na UV filter, ktorý je najdôležitejšou zložkou. Mal by pohlcovať UVA aj UVB žiarenie. Ak majú niektoré okuliare uvedené, že majú UV 400, znamená to, že dokážu pohltiť žiarenie vo vlnovej dĺžke 400 nanometrov, čo by vám malo zabezpečiť stopercentnú ochranu. Bohužiaľ, niektoré prieskumy vo svete poukazujú na to, že takmer polovica zákazníkov si pri kúpe slnečných okuliarov nekontroluje, či majú UV filter.

Mýtus alebo fakt? Zrkadlovky ma lepšie chránia pred ostrým svetlom.
Áno. Zrkadlová úprava prednej strany šošovky zabezpečí, že si takéto okuliare poradia aj s veľmi ostrým svetlom. To je aj dôvod, prečo po nich siahajú športovci.

Mýtus alebo fakt? Ak sa venujem viacerým aktivitám, mal/a by som mať viac druhov slnečných okuliarov.
Áno. Pred kúpou slnečných okuliarov by ste si mali ujasniť, pri akej aktivite ich chcete využívať. V našej ponuke nájdete okuliare na bežné nosenie, pre šoférov, ale i športovcov. Napríklad športové okuliare by mali byť pohodlné, nemali by sa kĺzať z nosa, mali by zabezpečovať pohodlie pri behu a tiež by mali byť fotochromatické. Fotochromatický filter je inteligentný. Dokáže sa prispôsobiť intenzite slnečného žiarenia. Špičkovou značkou v tejto oblasti je Serengeti. U nás nájdete na výber najviac modelov tejto značky.

Mýtus alebo fakt? Páčia sa mi farebné sklá na niektorých slnečných okuliaroch, bojím sa ale, že ma nebudú dostatočne chráni.
Farba šošoviek je v podstate estetickou záležitosťou. Dôležitý je už vyššie spomínaný UV filter. V tejto súvislosti sa môžete stretnúť s kategóriami na stupnici od 0 do 4, ktorá predstavuje priepustnosť svetla šošoviek. Takže šošovky, ktoré sú označené kategóriou 0 majú bezfarebné alebo veľmi svetlé tónovanie šošoviek a tak prepustia asi 80 až 100 % svetla. Naopak okuliare s kategóriou 4 majú veľmi tmavé tónovanie šošoviek. Vhodné sú napríklad do hôr či na more. Až 80 % slnečných okuliarov spĺňa kategóriu 3. Tie sú vhodné aj pri šoférovaní. Naopak okuliare s kategóriou 4 je zakázané používať pri vedení motorového vozidla. Na šoférovanie či šport sa neodporúčajú ani okuliare so žlto alebo oranžovo sfarbenými šošovkami.  Využiť ich môžete do hmly a šera.

Mýtus alebo fakt? Kvalitné slnečné okuliare musia mať polarizačný filter.
Môžu aj nemusia. Polarizačný filter poskytuje vizuálnu ostrosť. Koriguje odlesky od vodnej hladiny, sklenených výkladov či mokrej vozovky. Preto po slnečných okuliaroch s touto úpravou siahajú často šoféri či rybári.

Teraz už máte všetky potrebné informácie ku kúpe vašich nových a kvalitných slnečných okuliarov za ultra výhodné ceny.

Zastavte sa u nás a ochráňte vaše oči i vašu peňaženku.