Poradíme vám, čo sa tento rok nosí!

Váhate, aké slnečné okuliare si vybrať? Naša módna guru Júlia vás zorientuje v tohtoročných trendoch!

Slnečné okuliare sa v móde radia medzi tie doplnky, ktoré by nám nikdy nemali chýbať po ruke. Tak, ako dokážu ochrániť naše oči pred oslnením, vedia aj vyjadriť náš štýl a osobnosť. Keďže leto je už v plnom prúde, isto mnohí rozmýšľate nad kúpou nových slnečných okuliarov, ktoré si so sebou zoberiete do práce, na dovolenku alebo len tak do mesta.

“Keď si vyberám okuliare, tak nejdem do optiky s víziou, ako by mali moje nové slnečné okuliare vyzerať, ale riadim sa tým, čo lichotí mojej tvári.  Samozrejme, vždy som zvedavá aké módne trendy na aktuálnu sezónu udali najzvučnejšie módne ikony svetových značiek a ako sa to prenieslo na stojany okuliarov v optike.  Ak sa mi nejaký pár slnečných okuliarov páči, veľmi rada si ich pridám aj do mojej osobnej zbierky.”

Júlia – módna gugu Optiky MANIA

Rok 2023 nám prináša veľa trendových slnečných okuliarov. Vybrala som pre vás 5 najlepších typov, ktoré sú nie len praktické, ale aj nadčasové. 

1. Veľké, nadrozmerné slnečné okuliare, prezývané aj “slniečka”

Veľký come back tohto štýlu priniesla značka Guess by Marciano, ktorá sa riadi heslom “čím väčšie, tým lepšie”.  Tento štýl sa začal nosiť v 70. rokoch a dodnes sú štýlovou stálicou, pretože vyvolávajú dramatický efekt. Čo sa týka tvaru, môžu byť okrúhle alebo hranaté. Ak máte oválny alebo okrúhly typ tváre odporúčam hranatý a mohutný tvar rámu pre vyváženie čŕt tváre. Naopak, ak máte hranatú tvár, tak vám budú skôr sedieť slnečné okuliare s okrúhlym rámom, ktoré zjemnia ostré kontúry tváre.

Tip: Tento typ okuliarov oceníte hlavne po prebdenej horúcej letnej noci alebo ak sa nestíhate upraviť a potrebujete náhle odbehnúť do mesta. V takejto chvíli budú vašim najlepším kamarátom.

2. Kto by ich nepoznal. Nestárnuce pilotky

Opäť sa vraciame v čase – do 80. rokov, pretože práve v tomto období uzreli svetlo sveta pilotky. Tento tvar bol inšpirovaný letcami, je veľmi nadčasový a praktický. Bežne ich vieme kúpiť v rôznych farebných prevedeniach z kvalitných  kovov. Dokážu aj ten najobyčajnejší outfit urobiť zaujímavým – stačí, ak si ich dáte k rifliam a bielej košeli, okamžite budete vyzerať trendovo. K takémuto outfitu nepotrebujete už žiadne iné doplnky, vaše okuliare povedia všetko za vás. Kvalitné a nadčasové pilotky prináša značka Serengeti alebo Guess.

Tip: Tvar týchto okuliarov, teda tvar kvapky, sa perfektne hodí k hranatému typu tváre.

3. “Mačacie” tvary

Za úzke slnečné rámy môžeme poďakovať značkám ako Guess, Gigi Studios alebo Ana Hickman. Dobrou voľbou sú pri špeciálnych príležitostiach, hodia sa k slávnostným šatám alebo ak máte radi retro. Tento štýl okuliarov na prvý pohľad pôsobí frázou – vždy upravene. Žiaľ, toto je presne ten typ okuliarov, ktorý sa hodí hlavne okrúhlemu typu tváre. 

Tip: Ženy s hranatou tvárou si rady volia „mačacie“ okuliare, ktorých tvar krásne vybalansuje menej výraznú oblasť brady.

4. Korytnačie tvary a farba Havana

Veľmi univerzálne farebné prevedenie, povedala by som, že doslova ide o kompromis u ľudí, ktorí sa nevedia rozhodnúť medzi čiernym a hnedým rámom. Čím hrubší rám, tým kresba viacej vynikne. A povedzme si úprimne, rok 2023 vôbec nie je o jemnosti. Takže, čím hrubší rám, tým lepšie.

Tip: Okuliare v tejto farebnej verzii doladíte k takmer všetkému farebnému oblečeniu, keďže ide o veľmi univerzálne farebné prevedenie.

5. Gradientné sklá

Po tónovaných sklách začali ľudia siahať hlavne počas pandémie. Tým, že ľudia mali zahalenú polovicu tváre, takýmito okuliarmi si oči chránili, ale zároveň ich úplne nezakryli. Tento trend sa preniesol aj do tohto roka a tónované sklá sú dostupné v rôznych farebných prevedeniach, od bledohnedej cez žltú, oranžovú, zelenú, modrú až po bledočiernu farbu. Pri týchto farbách by ste sa mali riadiť farebným typom vašej pleti. Dámy, ktoré majú svetlú pokožku a svetlé vlasy, by určite mali siahať najmä po studených farbách modrej, mentolovej či ružovej. Tmavovlásky potešíme, pretože takýmto farebným typom sa hodia skoro všetky farby, už je len na vás v čom sa budete cítiť dobre.

Na koniec by som dodala, že je len na vás, ktorým módnym trendom sa necháte inšpirovať. Ak sa pýtate samých seba, “ktoré slnečné okuliare by sa mi hodili?” všetko závisí len od vás, v čom sa cítite dobre, sviežo a sebaisto. Či už si chcete kúpiť niečo extravagantnejšie alebo decentnejšie, rôzne značky a ich modely vám to umožnia, pretože ponuka slnečných okuliarov je naozaj bohatá. Skrátka, je si z čoho vyberať. Veď v Očnej Optike MANIA máme cez 400 modelov. 
A POZOR! Nepremeškajte aktuálne akcie na slnečné okuliare a zľavy až do 70%. Viac tu: https://optikamania.sk/zlavy-do70-sun/